راه اندازی صندوق حمایت از تولید تجهیزات پزشکی

معاون پژوهشی وزیر بهداشت گفت: صندوق حمایت از تولید تجهیزات پزشکی در کشور راه‌اندازی شد زیرا 80 درصد تجهیزات وارداتی، در کشور قابل تولید است و وزارت بهداشت تجهیزات تولیدی مراکز دانش بنیان را پیش خرید می‌کند.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، مصطفی قانعی امروز در کنگره لیزر در پزشکی که در تالار امام بیمارستان امام خمینی(ره) برگزار شد افزود: بیش از 80 درصد از تجهیزات پزشکی که وارد کشور می‌شود را در کشور می‌‌توان تولید کرد.
وی ادامه داد:‌در نقشه جامع علمی کشور سهمی از اقتصاد دانش بنیان را برای فناوری‌های پیشرفته در نظر گرفته‌ایم و برای فناوری سلامت در سال 1404 صادرات 100 میلیارد دلاری را پیش‌بینی کرده‌ایم.
معاون پژوهشی وزیر بهداشت گفت: باید ببینیم که لیزر در چه جایگاهی در کشور وجود دارد و باید این علم در کشور گسترش پیدا کند.
قانعی گفت: مراکز رشد فناوری را موظف کرده‌ایم که بخش تحقیقات را در حوزه امور بالینی به کار ببرند و می‌توانیم از طریق در این شرکت‌ها فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را وارد کنیم تا آموزش ببینند.
وی افزود: برای اینکه این شرکت‌های دانش بنیان بی‌پناه نباشند 3 هزار میلیارد تومان بودجه تامین شده است که اگر این اعتبار به این شرکت‌ها وارد شود پایدار می‌شوند.
وی اضافه کرد: تولیدات شرکت‌های دانش بنیان می‌تواند در زمینه‌های تحقیقات پایه و خدمات علمی کمک کننده باشند و وزارت بهداشت نیز مراکز رشد را به این شرکت‌ها اختصاص می‌دهد و آنها در این مراکز مستقر می‌شوند و می‌توانند از اعتباری که برای اعضای هیئت علمی داده می‌شود استفاده کنند.
معاون پژوهشی وزیر بهداشت افزود: حدود 8 دستگاه لیزر در کشور ساخته شده است اما برای لیزر در بخش سلامت بازاری ایجاد نشده است.
قانعی گفت: اگر دستگاه لیزری در حوزه پزشکی و سلامت وارد عرصه سلامت شود و بیمارستانی بخواهد این دستگاه لیزر را در امر سلامت به کار ببرد به دلیل اینکه استانداری وجود ندارد ممکن است برای کسی که استفاده می‌شود عوارضی ایجاد کند به همین دلیل از پژوهشکده معین در دانشگاه علوم پزشکی تهران کمک گرفتیم که تجهیزات پزشکی را در آنجا استاندارد بدهند.
قانعی گفت: برای تجهیز بیمارستان‌ها نیز ما نیاز به اعتبارات داریم و در صورتی که شرکت‌های دانش بنیان در مراکز رشد استقرار پیدا کنند و استانداردها دریافت کنند می‌توانند تجهیزاتی که نیاز بازار است را ایجاد کنند و ما دستگاه‌ها را از آنها پیش خرید می‌کنیم.
معاون پژوهشی وزیر بهداشت گفت: اعتباراتی که در سال 90 برای بخش فناوری و تجهیزات در اختیار داریم و تجهیزات تولید شده در شرکت های دانش بنیان را پیش خرید می‌کنیم.
قانعی گفت: به دلیل اینکه طبق قانون برنامه چهارم و پنجم این شرکت‌ها از بخش دولتی خارج می‌شوند صندوق تجهیزات پزشکی را راه‌اندازی کردیم که بر این اساس 60 درصد این صندوق‌ها متعلق به بخش خصوصی است و 40 درصد متعلق به وزارت بهداشت است و مدیر عامل این صندوق‌ها خصوصی است و تابع قوانین تجارت عمل می‌کند. 5 درصد از اعتبارات دانش بنیان وارد بخش تجهیزات پزشکی می‌شود که حدود 150 میلیارد دلار است.
قانعی گفت: وزارت بهداشت 6 صندوق و وزارت علوم 5 صندوق حمایتی دارد.
معاون پژوهشی وزیر بهداشت گفت: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها با دانشجویان و فارغ‌التحصیلان خود می‌توانند شرکت‌های خصوصی تاسیس کنند افرادی که تحصیلات آنها علوم پایه است نیز می‌توانند شرکت خصوصی ایجاد کنند.
قانعی گفت: 3 هزار میلیارد تومان بودجه برای شرکت‌های دانش بنیان در نظر گرفته شده است که به صورت وام در اختیار آنها قرار داده می‌شود و شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند از پیش خرید وزارت بهداشت نیز استفاده کنند.
قانعی گفت: وزیر بهداشت می‌تواند در واردات دارو، تجهیزات پزشکی ورود کند ولی تکلیفی برای وزیر بهداشت برای تولید دارو دیده نشده است. وزارت بهداشت می‌تواند به هر مقدار که می‌خواهد دارو وارد کند و نیاز به پاسخگویی به فرد خاصی ندارد.
قانعی گفت: در سال گذشته دفتر فناوری سلامت در معاونت تحقیقاتی تأسیس شده است و حدود 800 میلیارد تومان در سال گذشته واردات تجهیزات پزشکی داشته‌ایم که حدود 80 تا 90 درصد این واردات در کشور می‌تواند تولید شود و حدود 10 میلیارد تومان برای واردات گوشی فشارسنج اعتبار داده شده است.
معاون پژوهشی وزارت بهداشت گفت: مناقصه برای خرید 70 دستگاه دیالیز برگزار شد که وزیر بهداشت این مناقصه را باطل اعلام کرد و قرار شد از داخل کشور تولید کند و در هیچ جای دیگر دیده نمی‌شود که واردات و خرید در دست یکی باشد و وزیر بهداشت مسئولیت همه جانبه در زمینه خرید، واردات دارد.
قانعی گفت: امیدواریم که موج بعدی نفوذ انقلاب در کشورها با فناوری‌ها ایجاد شود و این تمرینی برای رسیدن به موفقیت است و موج بعدی ما با سرعت علم و فناوری پیش رود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *